Irish Angus Cattle Society

    Shows 2012

  • Tralee 13th May
  • Bandon  20th May
  • Connacht Spring Show (Ballinrobe Racecourse    - Mayo) 20th May
  • Clonakilty 10th June
  • Roundford 10th June
  • Gorey 16th June
  • Dundalk 17th June
  • Athlone 24th June
  • Mullingar 8th July
  • Barryroe 14th July
  • Newcastlewest 15th July
  • Carbery 19th July
  • Ossory 22nd July
  • Longford   28th July
  • Crossmolina 28th July
  • Bonniconlon 6th August
  • Castlerea 6th August
  • Cloone  6th August
  • Nenagh 6th August
  • Tinahely 6th August
  • Tullamore 12th August
  • Ballinamore  14th August
  • Swinford 18th August
  • Roscommon 18th August
  • Ballyshannon 19th August
  • Tullow 19th August
  • Mohill 19th August
  • Iverk 25th August
  • Limerick 26th August
  • Elphin 1st September
  • Ballinrobe 2nd September
  • Bantry 2nd September
  • Strokestown (All Ireland Finals) 8th September
     

SHOW RESULTS 2012

ALL IRELAND IRISH ANGUS FINALS 2012

Judge :  Robert  Clarke  -  Shadwell Angus

SUPREME  IRISH  ANGUS  ALL  IRELAND  CHAMPION  2012 RDS CHAMPION  OF  CHAMPIONS: Keelties Helene   -  D.O.B.   10.09.11 Sire:  Aynho Rossiter Eric
Exhibited by:  Joseph J McCormack, Steil, Tulsk, Castlerea, Co. Roscommon

All Irelands 2012 189

IRISH ANGUS  ALL  IRELAND RESERVE SUPREME CHAMPION 2011 Goulding Jim Dandy   -  D.O.B.   10.01.12 Sire:  Coneyisland Legend Exhibited by:  Matthew Goulding, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry

All Irelands 2012 192

OVERALL IRISH  ANGUS  JUNIOR  CHAMPION Keelties Helene Sire:  Aynho Rossiter Eric Exhibited by:  Joseph J McCormack, Steil, Tulsk, Castlerea, Co. Roscommon

All Irelands 2012 169

IRISH  ANGUS  JUNIOR  FEMALE CHAMPION Keelties Helene Sire:  Aynho Rossiter Eric Exhibited by:  Joseph J McCormack, Steil, Tulsk, Castlerea, Co. Roscommon

IRISH  ANGUS  RESERVE JUNIOR  FEMALE CHAMPION Goulding  J517 Ester   -  D.O.B.  08.01.12 Sire:  Coneyisland Legend Exhibited by:  Matthew Goulding, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry

All Irelands 2012 175

IRISH  ANGUS    JUNIOR MALE CHAMPION Goulding Jim Dandy   -  D.O.B.   10.01.12 Sire:  Coneyisland Legend Exhibited by:  Matthew Goulding, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry

All Irelands 2012 192

IRISH  ANGUS  RESERVE  JUNIOR MALE CHAMPION Aughnamona Juggernaut -  D.O.B.   15.03.12 Sire:  Knockadrinan Bell Man J464 Exhibited by:  Geraldine Shanley & Donal Spring, Bornacoola, Co. Leitrim

All Irelands 2012 166

ALL  IRELAND  IRISH  ANGUS SENIOR FEMALE CHAMPION Knockadrinan Blackbird K507  -  D.O.B.  21.12.10 Sire:  Luddenmore Fionn Exhibited by: Tom Reynolds, Bornacoola, Co. Leitrim

All Irelands 2012 179

ALL  IRELAND  IRISH  ANGUS  RESERVE SENIOR FEMALE CHAMPION Speck Gina Sire:  Nakkeg Nord Exhibited by:  Pat Murphy, Puntabeg, Charlestown, Co. Mayo

All Irelands 2012 181

ALL IRELAND IRISH ANGUS  SENIOR  MALE  CHAMPION Cashelane Michael F663 Sire:  TC Freedom 104   Exhibited by:  Geraldine Shanley & Donal Spring, Bornacoola, Co. Leitrim

All Irelands 2012 197

ALL  IRELAND  IRISH ANGUS  SENIOR  MALE  RESERVE CHAMPION  Cregga Highland -  D.O.B. 01.04.11 Sire: Mogeely Joe Exhibited by:  Sean Neary, Clooncullane, Strokestown, Co. Roscommon

All Irelands 2012 184

YDP  Showmanship Awards - Judge Maire Mullooly

Class no 16 All Ireland Irish Angus  YDP Showmanship Awards Junior Section

  1. Nicola Farrell, Mountdillon, Curraghroe, Co. Roscommon 
  2. John Chidgey, Johnstown Bridge, Bornacoola, Co. Leitrim.

All Irelands 2012 084

All Irelands 2012 082

Class no  17 All Ireland  Irish Angus  YDP Showmanship Awards Intermediate Section

  1. Christopher O'Connor, Cloonroughan, Elphin,  Co. Roscommon
  2. Shauna Diffley, Clooncolligan, Bornacoola, Co. Leitrim
  3. Hugh O'Connor, Cloonmeen, Banteer, Co. Cork

All Irelands 2012 086

All Irelands 2012 089

All Irelands 2012 091

Class no  18   All Ireland  Irish Angus  YDP Showmanship Awards Senior  Section

  1. Ian Mulligan, Currycramp, Bornacoola, Co. Leitrim
  2. Patrick McGrath, Elphin, Co. Roscommon

All Irelands 2012 099

All Irelands 2012 095

Irish Angus All Ireland Senior Female Section 

Class   19    All Ireland Irish Angus Cow

  1. Michael McGreal, Carrick, Ballinlough, Co. Roscommon Bor Daisy  -  IE231426190284  -  D.O.B.   20.02.07 Sire:  Tegsnose Karman  -  Dam:  Bor West Sire of Dam:  Lawsons Ford Bagatelle
  2. Michael & Oliver Flanagan, Moydrum, Athlone, Co. Westmeath Moydrum Betty  -  IE361023570062  -  D.O.B   07.03.05 Sire:  Flowerhill Prince   -    Dam:   Tonroe Rosemary Sire of Dam:    Towerhill Noel
  3. John & Cathy Farrell, Mountdillon, Curraghroe,  Co. Roscommon Dillon Bettie  -  IE311321510114  -  D.O.B.   03.11.05 Sire:  Maine Dragon  -  Dam:   Dillon  Tara Sire of Dam:   Ballycaher Maker
  4. Thomas Mulligan, Currycramp, Dromod, Co. Leitrim Currycramp  Beatrice  -  IE231418890201  -  18.07.05 Sire:  Drumcrow Thunder  -  Dam:  Currycramp  Rowena Sire of Dam: Ballydacker  Lord  Jack
  5. John & Emmet McNulty, Kilbarron, Ballyshannon, Co. Donegal Drumsna Connie  -  IE311432250082  -  D.O.B.  08.06.06 Sire: Tonroe Udi      -  Dam  Drumsna Tina Sire of Dam  Laheens  Larry

All Irelands 2012 101

All Irelands 2012 103

Class   20     All Ireland Irish Angus Cow or Heifer (From 01.09.09 – 31.08.10)

  1. Pat Murphy, Puntabeg, Charlestown, Co. Mayo Speck Gina  -  IE272198750320  -  07.01.10 Sire:  Nakkeg Nord  -  Dam:   Speck Dorothy Sire of Dam:  Lawsonsford Bagatelle Z094
  2. Cathal Duignan, Laheen House, Eslin Bridge, Ck-On-Shannon, Co. Leitrim Laheens Gerty  -  IE231362580319  -  D.O.B.  23.03.10 Sire:  Lawsons Ford Bagatelle Z094  -  Dam:  Laheens Sue Sire of Dam:  Dmm Distinction
  3. Benny Mulrennan, Lisnanean, Elphin,   Co. Roscommon Lisnanean Glenda  -  IE311355760593  -  D.O.B. 02.03.10 Sire:  Rawburn Lord Rocket F609  -  Dam: Lisnanean Carmel Sire of Dam:  Belvin Patriarch
  4. Anthony  Dockery, Carrow, Elphin, Co. Roscommon Bloomfield Gretta  -  IE311352290301  -  20.03.10   Sire:  Nakkeg  Nord   -  Dam:  Bloomfield Tara Sire of Dam:  Bohey Leo
  5. Patrick Harrison, Brideswell, Athlone, Co. Roscommon Duibhgiolla Gemstone  -  IE311869820002  -  27.05.10 Sire:  Ballymagrine Wonder  -  Dam:  Clooncolligan Deedee Sire of Dam:  Ballyarden Billy

All Irelands 2012 118

All Irelands 2012 104

Class   21    All Ireland Irish Angus Heifer  (From 01.09.10 – 31.08.11)
Sponsored by :  AW Ennis

  1. Tom Reynolds, Knockadrinan, Johnstons Bridge, Ck-On-Shannon,  Leitrim Knockadrinan Blackbird K507  -  IE231426640507  -  D.O.B.  21.12.10 Sire:  Luddenmore Fionn     - Dam:  Knockadrinan Blackbird G414Sire of Dam:  Gigginstown House Drew E300
  2. Joseph McGreal, Cahernacole, the Neale, Claremorris, Co. Mayo Cahernacole Helen  -  IE271346320062  -  D.O.B.  22.04.11 Sire:  Lanigan Red Blaze  -  Dam   Cahernacole Dawn Sire of Dam:  Bohey Jasper
  3. Michael Reynolds, Bunnymore, Eslin Bridge,  Ck-On-Shannon Co. Leitrim Clooncolligan Glamorous  -  IE251142390249  -  D.O.B.  14.10.10 Sire:  Ballymagrine Wonder  -  Dam:  Clooncolligan Aoife Sire of Dam:  Flowerhill Prince
  4. Martin Garvey, Liscolvin Hse., Hillstreet, Ck-On-Shannon, Co. Roscommon Liscolvin Hilda  -  IE311431340719  -  D.O.B.  11.01.11 Sire:  Crussin Mark F207  -  Dam:  Liscolvin Evita Sire of Dam:  Coneyisland Legend
  5. Padraig Mc Grath, Cloonshanagh, Elphin,  Co. RoscommonDrumullian Helen H567  -  IE311412180567  -  03.01.11 Sire:  Belvin Patriarch  -  Dam:  Lissavilla Betty  D310 Sire of Dam:  Bohey Jasper

All Irelands 2012 179

All Irelands 2012 116

Irish Angus All Ireland Junior Female Section

Class    22     All Ireland Irish Angus Heifer (From 01.09.11 – 31.12.11)

  1. Joseph J McCormack, Steil, Tulsk, Castlerea, Co. Roscommon Keelties Helene  -  IE191564730220  -  D.O.B.  10.09.11 Sire:  Aynho rossiter Eric  -  Dam:  Stonepark Alma Sire of Dam:  Fordel Eisenhower
  2. Tom Reynolds, Knockadrinan, Johnstons Bridge, Ck-On-Shannon,  Leitrim Knockadrinan Bell L533  -  IE231426660533  -  D.O.B.  02.11.11 Sire: Knockadrinan Precise G398  -  Dam:  Knockadrinan Bell A190 Sire of Dam:  Belvin Flare 19'96
  3. Tom Reynolds, Knockadrinan, Johnstons Bridge, Ck-On-Shannon,  Leitrim Knockadrinan Bridget L530   -  IE231426630530  -  D.O.B.  01.11.11 Sire:  Oakchruch Dictator F031  -  Dam:  Knockadrinan Bridget G406 Sire of  Dam:  Gigginstown House Drew
  4. John & Cathy Farrell, Mountdillon, Curraghroe,  Co. Roscommon Dillon   Harper  -  IE311321590204  -  D.O.B.  03.10.11 Sire:  Coneyisland Legend  -  Dam:  Dillon Edel Sire of Dam:  Nakkeg Nord
  5. Patrick  Regan,  Driney, Loughlynn, Castlerea,  Co. Roscommon Driney Ha-Lo  -  IE311618650537  -  D.O.B.  22.09.11 Sire:  Lawsons Ford Bagatelle, Dam:  Driney Sally Sire of Dam:  Tivanagh Baron

All Irelands 2012 120

All Irelands 2012 122

Class    23     All Ireland Irish Angus Heifer Calf (From 01.01.12 - 29.02.12)

  1. Matthew Goulding, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry Goulding J517 Ester E.T.  -  IE191198970517  -  D.O.B.  08.01.12 Sire:  Coneyisland  Legend  -  Dam:  Darima Ester A115 Sire of Dam:  Minit of Liss
  2. Thomas Mulligan, Currycramp, Dromod, Co. Leitrim Clooncarne Jenny  -  IE231421140545  -  D.O.B.  24.01.12 Sire:  Clooncarne  Frank   -  Dam:   Currycramp  Beatrice Sire of  Dam:  Drumcrow Thunder
  3. Tom Reynolds, Knockadrinan, Johnstons Bridge, Ck-On-Shannon,  Leitrim Knockadrinan Blackbird M535  -  IE231426680535  - D.O.B.  07.01.12 Sire:  Luddenmore Fionn G441  -  Dam:  Knockadrinan Blackbird G414 Sire of Dam:  Gigginstown House Drew E300
  4. Joseph J McCormack, Steil, Tulsk, Castlerea, Co. Roscommon Steil J Winnie 209   -  IE311355570209  -  D.O.B.  08.01.12 Sire:  Retties Dale Hogan G009  -  Dam:  Steil Winkle Sire of Dam:   Drumahillan Roy
  5. Michael Reynolds, Bohey, Drumlish, Co. Leitrim Bohey Jocose  -  IE231412870292  -  29.01.12 Sire:  Bohey Foremost  -  Dam:  Bohey Anna Sire of Dam:  Tonroe Udi

All Irelands 2012 128

All Irelands 2012 126

Class    24     All Ireland Irish Angus Heifer Calf (From 01.03.12  - 30.04.12)

  1. Denis Twomey, Farran, Causeway, Co. Kerry Tubridmore Judy  -  IE191252410470  -  D.O.B.   05.03.12 Sire:  Hallington Endeavour G136  -  Dam:  Greenvalley Urbane Sire of Dam:  DMM Distinction
  2. Matthew Goulding, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry Goulding Missie M535  -  IE191198990535  -  D.O.B.  14.03.12 Sire:  Nightingale Proud Jake G405  -  Dam:  Goulding Missie K415 Sire of Dam:  Aynho Rossiter Eric B125
  3. Edmund & Betty O'Carroll, Cloghogue, Castlebaldwin, Co. Sligo Cloghogue Jewel  -  IE321229550094  -  D.O.B.  24.04.12 Sire:  Nakkeg Nord  -  Dam:  Cloghogue Doreen Sire of Dam:  Lawsons Ford Bagatel
  4. Joseph McGreal, Cahernacole, The Neale, Claremorris,  Co. Mayo Cahernacole Jenny    -  IE271346350065  -  D.O.B.  14.04.12 Sire:  Lanigan Red Blaze  -  Dam:  Cahernacole  Dawn   Sire of Dam:   Bohey Jasper
  5. WJ O'Grady, Kilmore House, Kilkelly, Co. Mayo Kilkelly Jasmine  -  IE272061310346  -  D.O.B.  03.03.12 Sire:  Tonroe Fionn   -  Dam:  Towerhill Doireann Sire of Dam:  Tonroe Fionn

All Irelands 2012 130

All Irelands 2012 132

Class    25     All Ireland Irish Angus Heifer Calf  (From 01.05.12 onwards)

  1. Tom Reynolds, Knockadrinan, Johnstons Bridge, Ck-On-Shannon,  Leitrim
     Knockadrinan Bell M549  -  IE231426650549  -  D.O.B.  04.05.12 Sire:  Luddenmore Fionn G441  -  Dam:  Knockadrinan Bell H425 Sire of Dam:   Gigginstown House Drew E
  2. WJ O'Grady, Kilmore House, Kilkelly, Co. Mayo Kilkelly Jody  -  IE272061310354  -  D.O.B.  02.05.12 Sire:  Tonroe Fionn  -  Dam:  Kilkelly Bluebell Sire of Dam:  Kilkelly  Ulysses
  3. Thomas Mulligan, Currycramp, Dromod, Co. Leitrim Clooncarne  Jena  -  IE231421120568  -  D.O.B   03.05.12 Sire:  Lisacaran Victor   J112     -  Dam:   Clooncarne  Breeze Sire of Dam:   Bohey Leo
  4. WJ O'Grady, Kilmore House, Kilkelly, Co. Mayo Kilkelly Jewel  -  IE272061330356  -  D.O.B.  04.05.12 Sire:  Tonroe Fionn     -  Dam:  Barroe Geney Sire of Dam:  Luddenmore Fionn

All Irelands 2012 143

All Irelands 2012 137

Irish Angus All Ireland Senior Male Section

Class   26     All Ireland Irish Angus Senior Bull  born on or  before 31.08.10 Sponsored by AW  Ennis

  1. Geraldine Shanley & Donal Spring, Bornacoola, Co. Leitrim Cashelane Michael  F663  -  IE141139330663  -  01.11.06 Sire:  TC Freedom  104    -  Dam:   DMM Miss Essence 46L Sire of Dam:  Stevenson Royce 741C
  2. Patrick Harrison, Brideswell, Athlone, Co. Roscommon Ballyshannon Eric  -  IE161592170351  -  D.O.B.  05.01.08 Sire:  Lawsons Ford Bagatelle -  Dam:  Ballyshannon Betty Sire of Dam:  Ranui W  Impact
  3. James  Kingston, Coolkirky,  Riverstick,  Co. Cork Mogeely Empire J033  -  IE151739591033 -  D.O.B.  01.09.09 Sire:  Mosston Mur Lord Ringo F138  -  Dam:  Skail Estella E282 Sire of Dam:  Blelack Blackstock A227

All Irelands 2012 145

All Irelands 2012 148

Class   27 All Ireland Irish Angus Intermediate Bull from 01.09.10 – 31.08.11 Sponsored by  Tighe's Agri & Lifffey Mills

  1. Sean  Neary, Clooncullane, Strokestown,  Co. Roscommon Cregga Highland  -  IE311370950227  -  D.O.B.  01.04.11 Sire:  Mogeely Joe H979  -  Dam:  Cregga Ann Sire of Dam:  Tonroe Udi
  2. Kevin Diffley, Clooncolligan, Bornacoola,  Co. Leitrim Clooncolligan Havana  -  IE251142320259   -  14.05.11 Sire:  Ballymagrine Wonder  -  Dam:  Clooncolligan Useful Lady Sire of Dam:  Flowerhill Prince
  3. Kevin  Diffley,  Clooncolligan Bornacola,  Co. Leitrim Clooncolligan Harry Potter  -  IE251142310258  -  12.05.11 Sire:  Ballymagrine Wonder  -  Dam:  Clooncolligan Caroline Sire of Dam:  Clooncolligan Amazing
  4. Padraig & Margaret O'Connor, Cloonroughan, Elphin, Co. Roscommon Tonroe Henrik  -  IE311629880329  -  D.O.B.  26.04.11 Sire:  Woodvale Total G616  -  Dam:  Tonroe Fiona Sire of Dam:   Tonroe Udi
  5. Kevin Diffley, Clooncolligan, Bornacoola,  Co. Leitrim Clooncolligan Hamlet  -  IE251142390257  -  15.04.11 Sire:  Ballymagrine Wonder  -  Dam :  Highway Useful Sire of Dam:  Flowerhill  Prince

All Irelands 2012 150

All Irelands 2012 152

Irish Angus All Ireland Junior Male Section

Class   28   All Ireland Irish Angus Bull (From 01.09.11 – 31.12.11)

  1. Eamon McKiernan, Newtown, Monasterboice, Drogheda, Co. Louth Knockmountagh Homer  -  IE261029170551   -  D.O.B.   18.09.11 Sire:   Netherallan Peter Pershore   Dam:  Knockmountagh Esther    Sire of Dam:  Knockmountagh Soros
  2. Joseph J McCormack, Steil, Tulsk, Castlerea, Co. Roscommon Steil Hero  202   -  IE311355590202  -   D.O.B.  20.10.11 Sire:  Retties Dale Hogan    -  Dam:  Gorvagh Ella F207 Sire of dam:  Towerhill Noel
  3. Geraldine Shanley & Donal Spring, Bornacoola, Co. Leitrim Aughnamona Hoker  -  IE231415340371  -  D.O.B.  04.09.11 Sire:  Knockadrinan Bell Man J464  -  Dam:  Aughnamona Voker G264 Sire of Dam:  Reich Poker 13P
  4. Michael & Oliver Flanagan, Moydrum, Athlone, Co. Westmeath Moydrum Homer  -  IE361023570112  -   06.09.11 Sire:  Turlough Emmett  -   Dam:  Moydrum Berta Sire of Dam:  Nakkeg Nord
  5. Tom Reynolds, Knockadrinan, Johnstons Bridge, Ck-On-Shannon,  LeitrimKnockadrinan Bellman L531  -  IE231426640531  -  D.O.B.  02.11.11 Sire:  Knockadrinan Precise  G398   - Dam:  Knockadrinan Bell A190 Sire of Dam:  Belvin Flare 19'96

All Irelands 2012 158

All Irelands 2012 155

Class   29   All Ireland Irish Angus Bull Calf (From 01.01.12 - 29.02.12)

  1. Matthew Goulding, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry Goulding Jim Dandy E.T.   -  IE191198980518  -  D.O.B.   10.01.12 Sire:  Coneyisland Legend E112  -  Dam:  Darima Ester A115 Sire of Dam:  Minit of Liss
  2. Edmund & Betty O'Carroll, Cloghogue, Castlebaldwin, Co. Sligo Cloghogue  Jupiter  -  IE321229580089  -  D.O.B.   03.01.12 Sire:  Nakkeg  Nord   -  Dam:  Cloghogue Sporty Spice Sire of Dam:   Rainbow Hills Governor 128X
  3. Martin Garvey, Liscolvin Hse.,  Hillstreet, Ck-On-Shannon, Co. Leitrim Liscolvin Joe  -  IE311431310781  -  05.01.12   Sire:  Crussin Mark F207   -  Dam:  Carrigroe Verone F630 Sire of Dam:  Cashelane Bowie A337
  4. James  Kingston, Coolkirky,  Riverstick,  Co. Cork Riverstick J  Edgar  -  IE151819340214  -  D.O.B.  10.01.12 Sire:  Mogeely Empire J033  -  Dam:  Kilcreaheen Union Sire of Dam:  Thornhill Rambler
  5. Bernard Kerins, Carnaree,  Ballymote,  Co. Sligo Kerins Jubilee  -  IE321574630025  -  D.O.B.  13.01.12 Sire:  Lawsons Ford Bagatelle  - Dam:  Kerins Demi Sire of Dam:  Nakkeg Nord

All Irelands 2012 159

All Irelands 2012 163

Class   30   All Ireland Irish Angus Bull Calf (From 01.03.12 -  07.05.12)

  1. Geraldine Shanley & Donal Spring, Bornacoola, Co. Leitrim Aughnamona Juggernaut  -  IE231415320386  -  D.O.B.  15.03.12 Sire:  Knockadrinan Bell Man J464  -  Dam:   Mohedian Niamh Sire of Dam:  Bohey Leo
  2. WJ O'Grady, Kilmore House, Kilkelly, Co. Mayo Kilkelly Jacob  -  IE272061330348   -  D.O.B.  04.03.12  Sire:  Tonroe Fionn  -  Dam:  Kilkelly Flora Sire of Dam:  Tonroe Chubby Checker
  3. Michael Reynolds, Bohey, Drumlish Co. Longford Bohey Justin  -   IE231412890294  -  D.O.B.  06.03.12 Sire:  Bohey Foremost     Dam:  Bohey Emma Sire of Dam:  Bohey Corporal
  4. Geraldine Shanley & Donal Spring, Bornacoola, Co. Leitrim Aughnamona Jomo  -  IE231415310385  -  10.03.12 Sire:  Knockadrinan Bell Man J464   -  Dam:  Aughnamona Phyllis D165 Sire of Dam:  Coldstream Genetic Tre
  5. Thomas Mulligan, Currycramp, Dromod, Co. Leitrim Clooncarne Jack  -  IE231421120551  -  17.03.12            Sire:  Clooncarne  Frank  -    Dam:  Currycramp  Elana J276 Sire of Dam:  Killycar Commander

All Irelands 2012 166

All Irelands 2012 168

Class  32   Best  Pair  of animals bred by exhibitor.

  1. Matthew Goulding, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry
  2. Tom Reynolds, Knockadrinan, Johnstons Bridge, Ck-On-Shannon,  Leitrim
  3. Geraldine Shanley & Donal Spring, Bornacoola, Co. Leitrim
  4. WJ O'Grady, Kilmore House, Kilkelly, Co. Mayo
  5. Pat Murphy, Puntabeg, Charlestown, Co. Mayo

All Irelands 2012 195

Class     33       Best Group of  three

  1. Matthew Goulding, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry
  2. Tom Reynolds, Knockadrinan, Johnstons Bridge, Ck-On-Shannon,  Leitrim
  3. Geraldine Shanley & Donal Spring, Bornacoola, Co. Leitrim
  4. WJ O'Grady, Kilmore House, Kilkelly, Co. Mayo
  5. Kevin Diffley, Clooncolligan, Bornacoola, Co. Leitrim

All Ireland Angus X Heifer Championship

Class    34     Traditional  All-Ireland Angus X Heifer suitable for breeding or export showing prominent Angus Characteristics  (strictly no pedigree or continental traits)

  1. Anthony Dockery, Carrow Elphin, Co. Roscommon
  2. Bernard Kerins, Carnaree, Ballymote,  Sligo
  3. Jarlath Joyce,  Shinnagh, Mayo Abbey, Claremorris, Co. Mayo
  4. Faughnan Family, Lisdadan, Mohill, Co. Leitrim
  5. Glen & Richard Patterson, Kiltooley, Drum, Co. Sligo

All Irelands 2012 205

All Irelands 2012 204

Tralee Show:

  • Champion: Clooncolligan Deas Belinda Cronin, Carker, Scartaglen, Killarney, Co. Kerry
  • Reserve Champion: Goulding Gracefull Patriot Matthew Goulding, Kilmore, Ballyduff, Tralee, Co. Kerry

Connaught Spring Show:

  • Champion: Thomas Reynolds, Johnstons Bridge, Bornacoola, Co. Leitrim
  • Reserve Champion: Thomas Reynolds, Johnstons Bridge, Bornacoola, Co. Leitrim

Roundfort Show:

  • Champion: Pat Murphy, Puntabeg, Charlestown, Co. Mayo
  • Reserve Champion: Pat Murphy, Puntabeg, Charlestown, Co. Mayo

Gorey Show:

  • Champion: Killeen Ice Boy, Joe & Michael Moran, Powerstown, Goresbridge, Co. Kilkenny
  • Reserve Champion: Powerstown Gretta, Joe & Michael Moran, Powerstown, Goresbridge, Co. Kilkenny

Athlone Show:

  • Champion: Ballyshannon Eric, Patrick Harrison, Brideswell, Athlone, Co. Roscommon
  • Reserve Champion: Loughlynn Humdinger, Patrick Regan Jnr., Cloonmore, Ballyfarna, Claremorris, Co. Mayo

Athlone Show 2012 069

Champion: Ballyshannon Eric

humdinger

Reserve Champion: Loughlynn Humdinger

Ballina Show:

  • Champion: Loughlynn HumDinger Patrick Regan Jnr. Cloonmore, Ballyfarna, Claremorris, Co. Mayo
  • Reserve Champion: Cahernacole Helen, Joseph McGreal, Cahernacole, The Neale, Claremorris, Co. Mayo

11 NMS - 20120708 - Pat Regan - Aberdeen Angus Overall Show Champion IMG_1267 02

Champion: Loughlynn Humdinger

Ossory Show:

  • Champion:  Michael & Oliver Flanagan, Moydrum Castle Pedigree Herds, Moydrum, Athlone, Co. Westmeath
  • Reserve Champion:  Michael & Oliver Flanagan, Moydrum Castle Pedigree Herds, Moydrum, Athlone, Co. Westmeath

Crossmolina Show:

  • Champion: Cahernacole Helen  - Joseph McGreal, , Cahernacole, The Neale, Claremorris, Co. Mayo
  • Reserve Champion: Joseph McGreal, , Cahernacole, The Neale, Claremorris, Co. Mayo

Longford Show:

  • Champion: Thomas Reynolds, Johnstons Bridge, Bornacoola, Co. Leitrim
  • Reserve Champion: Pat Murphy, Puntabeg, Charlestown, Co. Mayo

Bonniconlon Show

  • Champion: Speck Gina Pat Murphy, Puntabeg, Charlestown, Co. Mayo
  • Reserve Champion: Bloomfield Gretta, Anthony Dockery, Carrow , Elphin, Co. Roscommon

Castlerea Show

  • Champion: Loughlynn Hum-Dinger Patrick Regan  Jnr. Cloonmore, Ballyfarna, Claremorris, Co. Mayo
  • Reserve Champion: Lodgetown  Heather Dermot Kilcrann, Lodge Lane, Tarmonbarry, Co. Roscommon

Roscommon Show

  • Champion: Clooncolligan Gorgeous Kevin Diffley, Clooncolligan, Bornacoola, Ck-On-Shannon, Co. Leitrim
  • Reserve Champion: Moydrum Homer Michael & Oliver Flanagan, Moydrum, Athlone , Co. Westmeath

Ballyshannon Show

  • Champion: Owenmore Gloria Anthony Scanlon, Carnaree, Ballymote, Co. Sligo
  • Reserve Champion: James Pye, Redbrae, Castlegal PO, Co. Sligo

Iverk Show

  • Champion: Thomas Reynolds, Johnstons Bridge, Bornacoola, Co. Leitrim
  • Reserve Champion: Joe & Michael Moran, Powerstown, Goresbridge, Co. Kilkenny

Mohill Show

  • Champion: Clooncarne Jenny Thomas Mulligan Currycramp, Dromod, Co. Leitrim
  • Reserve Champion: Knockadrinan Blackbird K507 Thomas Reynolds, Johnstons Bridge, Bornacoola, Co. Leitrim

Ballinrobe Show

Ballinrobe Champion

  • Champion: Owenmore Gloria Anthony Scanlon, Carnaree, Ballymote, Co. Sligo
  • Reserve Champion: Cahernacole Helen Joe McGreal, Cahernacole, Ballinrobe, Co. Mayo

Enniscrone Show

Enniscrone Champion

  • Champion: Kerins Jubilee Bernard Kerins, Carnaree, Ballymote, Co. Sligo

Riverstown Show

  • Champion: Kerins Demi Bernard Kerins, Carnaree, Ballymote, Co. Sligo
  • Reserve Champion: Owenmore Gloria Anthony Scanlon, Carnaree, Ballymote, Co. Sligo

Elphin Show

  • Champion: Thomas Reynolds, Johnstons Bridge, Bornacoola, Co. Leitrim
  • Reserve Champion: Clooncarne Jenny Thomas Mulligan, Currycramp, Dromod, Co. Leitrim

Strokestown Show

  • Champion:  Keelties Helene Joseph & Cathal McCormack, Steil, Tulsk, Castlerea, Co. Roscommon
  • Reserve Champion: Goulding Jim Dandy Matthew Goulding, Kilmore, Ballyduff, Co. Kerry
shows
showssub